טיפול באמצעות כלבים בבני הגיל השלישי

 

טיפול באמצעות כלבים בבני הגיל השלישי

האם טיפול ריגשי לבני הגיל השלישי באמצעות כלבים ע"י מאלף כלבים ומטפל הוא אפקטיבי?
האם הקשר בין בני הגיל השלישי לכלבים אשר רצים וקופצים ומלאי אנרגיה, כאשר בני הגיל השלישי נוטים לפחות ריצות וקפיצות הוא מתאים? ע"פ מחקרים שנערכו בארה"ב הקשר הרגשי בין בני הגיל השלישי לכלבים מעניק להם תקווה, מפיג את תחושת הבדידות שלהם, מעלה את איכות החיים שלהם ומציפה אותם בתחושת אושר.  ישנם אנשים שאינם נענים להצעות של טיפול פסיכולוגי או לפעילויות המתבצעות במועדניות של בני הגיל השלישי, אך כן נענים בחיוב להצעה לטיפול באמצעות כלבים.

בנוסף, הגידול והטיפול בכלב דורש מאמץ רב, כלכלי ופיזי, דאגה לרווחתו הנפשית והפיזית של הכלב. העיסוק בכלב מביא את האדם בגיל השלישי לתנועה פיזית הבריאה לגופו, הכלב מעניק לו את התחושה שיש לאדם בגיל השלישי למי לדאוג. בנוסף, הכלב הוא הסחת דעת ופעילות חווייתית מהשגרה היום יומית לאחר שיוצאים לפנסיה. בנוסף, הקשיש עובד עם מאלף כלבים ומטפל רגשי שעוזר ומחבר בין השניים

הפעילות עם הכלב מעודד את הקשישים לפעילות פיזית מאומצת הטובה לבריאותם הפיזית והנפשית. המאמץ הפיזי והנפשי שמשקיעים הקשישים בזריקת כדור לכלב או ביציאה לטיול נעשת בדרך של משחק ואינה מורגשת כפעילות חובה שעליה להסתיים מהר ככל האפשר, ולכן מאפשרת את ההמשכיות של התהליך וההתמדה. הקשישים בפעילות זו מפעילים את השרירים בכל הגוף, בטיול את שרירי הרגליים ובזריקת כדור את שרירי הידיים דבר היכול להוות תחליף לפעילויות פיזיוטרפיה. בנוסף, שומר על ריכוז וערנות דבר המעלה את תחושת הסיפוק וגורם לתחושה מנטלית חיובית.

אחד הקשיים הגדולים שחווים בני הגיל השלישי הוא דחייה חברתית מהדור הצעיר. אך כלבים אינם שופטים, הכלבים מלאים בנתינה ללא גבולות לכל אדם המעוניין לשחק איתם ולהעניק להם מאהבתו. הצורך להרגיש נחוץ מתמלא ע"י הכלב, שזקוק מאוד לאהבתו של הקשיש.

לסיכום

טיפול באמצעות כלבים עשוי להועיל מאוד לבני הגיל השלישי ולסייע להם עם הקושי בחיי היום יום הן מהבחינה הפיזית, שהכלב מוביל אותם לפעולה ולתנועה והן מהפן הנפשי שהכלב מספק לקשישים אהבה ותמיכה והם מצידם מרגישים תחושת שייכות וחשיבות.

השארת תגובה